nato logounited states mission poland logo

Silni w sojuszu

Od 25 lat razem ćwiczymy, razem działamy, razem jesteśmy bezpieczni.
Polska może zawsze liczyć na pomoc swoich sojuszników.

NATO: gwarancja
bezpieczeństwa
i dobrobytu Polski

Burzliwa historia i jej bolesne lekcje, dały Polakom wiele powodów, aby szukać bezpieczeństwa i sprzymierzeńców w najpotężniejszym sojuszu wojskowym demokratycznych narodów. Wstąpienie Polski do NATO było spełnieniem marzenia, które architekci pokojowej rewolucji Solidarności dzielili z milionami Polaków1 - marzenia o niezależnej ojczyźnie, powracającej do demokratycznej wspólnoty wartości.


25 lat członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim zapewniło Polsce ochronę przed zagrożeniami ze strony agresywnych reżimów i grup terrorystycznych. Utrzymało kraj z daleka od wojen i konfliktów niszczących inne części świata. Młoda polska demokracja mogła rozwijać się w pokoju i stabilności, których Europie tak bardzo brakowało w XX wieku. Zamiast samotnie walczyć o przetrwanie, Polacy mogli teraz myśleć o przyszłości i budować swój gospodarczy dobrobyt, podobnie jak cała transatlantycka wspólnota, której tożsamość wyznaczają współpraca, konsensus i dążenie do budowy lepszego świata.

Polska nie musi już więcej obawiać się o swoją niezależność

Jej głos jest dziś lepiej słyszany i rozumiany po obu stronach Atlantyku. Podążając za pragnieniem samodzielnego kształtowania własnej przyszłości, Polska nie musi pozostawać w izolacji. To właśnie dzięki współpracy międzynarodowej i nawiązaniu nowych sojuszy kraj został wyzwolony z komunistycznej pułapki, która prowadziła do politycznej stagnacji, technologicznego regresu i gospodarczej zapaści. Od tamtego czasu Polska suwerennie decyduje o swoim losie w zglobalizowanym świecie, gdzie staje się symbolem sukcesu, bezpieczeństwa i dynamicznego rozwoju.


Członkostwo w NATO to nie tylko gwarancja kolektywnej obrony i środki odstraszania, które zapewniają sojusznikom ostateczne bezpieczeństwo2. Członkostwo w Sojuszu okazało się także potężnym impulsem rozwojowym dla całych Sił Zbrojnych RP. Pomogło dostosować polskie wojsko do standardów NATO, przyspieszyło proces transformacji poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz ich modernizację techniczną. Umożliwiło wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią i reformę jej struktury organizacyjnej3. Symbolem tych zmian stał się samolot F-16 Jastrząb z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach, który od 2006 roku pilnuje nieba nad Polską4.

Parasol ochronny NATO stworzył pośrednio klimat do wzmocnienia gospodarki Polski, która zyskała reputację kraju bezpiecznego dla inwestorów

Napływ kapitału i technologii, który nastąpił w konsekwencji, napędził rozwój przemysłu i usług, przyczyniając się do bezprecedensowego wzrostu gospodarczego. W ciągu ostatnich 30 lat polski PKB rósł nieprzerwanie, notując bezprecedensowy wzrost w historii Europy5.


Polska jest też jednym z największych beneficjentów programu inwestycyjnego NATO (NSIP)6. Sojusz bezpośrednio finansuje istotne projekty infrastrukturalne w całym kraju, takie jak nowoczesny kompleks logistyczno-sprzętowy w Powidzu czy budynki sztabowo-koszarowe w Siedlcach. Dzięki sojuszniczym inwestycjom w modernizację polskich lotnisk wojskowych, instalacje radarowe, składy paliwowe i bazy morskie, polskie zdolności do obrony i współpracy wojskowej stale rosną. Od 1999 Polska podpisała w ramach NSIP umowy na 224 projekty w 35 lokalizacjach o łącznej wartości 7,7 mld złotych, w tym 3,4 mln złotych z budżetu NATO7. Dodatkowo, Stany Zjednoczone zdecydowały o wybudowaniu bazy wojskowej w pomorskim Redzikowie, gdzie działa amerykański system obrony przeciwrakietowej.


Od 1996 roku Polska aktywnie uczestniczy w misjach i operacjach sojuszniczych, m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie8. Dzięki tym zaangażowaniom polscy żołnierze zdobyli doświadczenie bojowe, umiejętność współdziałania z sojusznikami oraz dostęp do zaawansowanych zachodnich technologii. Ponadto, Polska była gospodarzem dużych ćwiczeń sojuszniczych: Strong Resolve 2002, Steadfast Jazz 2013, Anaconda 2016. W 2024 roku 20 tysięcy żołnierzy NATO weźmie udział w największych ćwiczeniach wojskowych Dragon-24, co stanowi wyraźny dowód pełnej interoperacyjności.


Polską specjalnością w NATO są siły specjalne. W 2013 roku, podczas ćwiczeń sił specjalnych „Cobra 2013”, Dowództwo Wojsk Specjalnych zostało certyfikowane do dowodzenia siłami specjalnymi państw NATO. Po upływie 10 lat, polskie dowództwo odnowiło certyfikat po raz trzeci, potwierdzając swoją zdolność do dowodzenia operacją obronną na dużą skalę9.


Na terytorium Polski funkcjonuje sześć struktur międzynarodowych związanych z NATO: w Szczecinie - Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód, w Bydgoszczy - Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO, Jednostka Integracji Sił NATO i Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, a w Krakowie - Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie10.


To wszystko pokazuje skalę zaangażowania NATO i Polski w zbiorowe bezpieczeństwo i sojuszniczą solidarność. W ten sposób członkowie NATO przypominają sobie, że nikt nie jest sam, choć każdy jest niezależny. W rzeczywistości, to partnerstwo jak żadne inne wzmacnia niezależność państw NATO, zapewniając im zasoby i wsparcie, dzięki którym są silni i zjednoczeni.

10 faktów o NATO

1

CZŁONKOWIE NATO

32. Tyle państw należy aktualnie do struktur NATO. Do sojuszu należą: Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
2

WSTĄPIENIE POLSKI DO NATO

Polska wraz z dwoma innymi państwami dołączyła do NATO w 1999 roku. W tym samym roku, do Traktatu Północnoatlantyckiego przystąpiły Czechy i Węgry.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
3

ZAŁOŻENIE NATO

Traktat Północnoatlantycki został ustanowiony i podpisany w 1949 roku. Pierwsze państwa, które przystąpiły do struktur NATO to: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Włochy.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
4

KONSENSUS W NATO

Wymagane jest 100% zgodności. „Decyzja NATO” musi wyrażać wspólną wolę wszystkich 32 państw członkowskich, ponieważ wszystkie decyzje są podejmowane w drodze konsensusu.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49178.htm
5

NAJMŁODSZY CZŁONEK

Szwecja jest najmłodszym członkiem NATO. Dołączyła do sojuszu w marcu 2024 roku.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
6

DOŁĄCZENIE DO NATO

Aby przystąpić do Traktatu Północnoatlantyckiego, trzeba spełnić określone wymogi. Członkiem NATO może zostać każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady tego traktatu i wnosić wkład w bezpieczeństwo obszaru północnoatlantyckiego.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_52044.htm
7

ARTYKUŁ 5.

Artykuł 5. to kamień węgielny Sojuszu NATO. Dotyczy on kwestii obrony zbiorowej, ustalając, że atak na jednego członka Sojuszu jest traktowany jako atak na wszystkich członków. Zasada obrony zbiorowej jest zapisana w Artykule 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm?
8

ZASTOSOWANIE ARTYKUŁU 5.

Pierwsze, i dotychczas jedyne, powołanie się przez NATO na Artykuł 5. nastąpiło po atakach terrorystycznych z 11 września na Stany Zjednoczone.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm?
9

POLITYKA OTWARTYCH DRZWI

„Polityka otwartych drzwi” NATO opiera się na artykule 10. traktatu założycielskiego. Każda decyzja o zaproszeniu państwa do przystąpienia do Sojuszu jest podejmowana przez Radę Północnoatlantycką na podstawie konsensusu pomiędzy wszystkimi członkami. Żadne państwo trzecie nie ma prawa głosu w takich rozważaniach.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49212.htm?
10

Cele NATO

NATO jest sojuszem politycznym i wojskowym, którego celem jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich, przy użyciu środków politycznych i wojskowych.

ŚRODKI POLITYCZNE — NATO promuje wartości demokratyczne i umożliwia państwom członkowskim konsultacje oraz współpracę w sprawach związanych z obronnością i bezpieczeństwem, w celu rozwiązywania problemów, budowania zaufania oraz zapobiegania konfliktom.

ŚRODKI WOJSKOWE — NATO dąży do pokojowego rozwiązywania sporów. W przypadku niepowodzenia starań dyplomatycznych, potencjał militarny Sojuszu umożliwia podjęcie operacji zarządzania kryzysowego. Zgodnie z klauzulą zbiorowej samoobrony zawartą w akcie założycielskim NATO — Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego — lub na mocy mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w sposób indywidualny lub przy współpracy z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html

Sprawdź swoją
wiedzę

Słowo “dezinformacja” pojawia się tak często w ostatnich latach, że pewnie sądzisz, że wiesz o niej wszystko. Uważasz, że fałszywe treści są banalne, łatwe do rozpoznania i na tyle oczywiste, że trzeba być niezwykle naiwnym, by się na nie nabrać.

Tyle, że często właśnie ta banalność i prostota są mechanizmem manipulacji. Co więcej, tego rodzaju manipulacja może być elementem działań hybrydowych, czyli mieszanki ataków cyfrowych i wojny informacyjnej będących wsparciem dla ataku zbrojnego. Ich celem jest wywołanie niepokoju, podważanie porządku prawnego i destabilizacja sojuszy militarnych, takich jak NATO. Dążą one do zaostrzenia podziałów społecznych i nasilenia postaw skrajnych.

Wojna w najgorszej, militarnej postaci nie musi pojawić się u naszych granic, by także na nas oddziaływała. Tym bardziej warto poznać dogłębniej, czym jest dezinformacja i jak działają stojący za nią tzw. „źli aktorzy”. Pamiętajmy, że nasza wiedza i świadomość zagrożeń stanowią najlepszą broń, jaką na co dzień możemy dysponować.