nato logounited states mission poland logo

Silni w sojuszu

Od 25 lat razem ćwiczymy, razem działamy, razem jesteśmy bezpieczni.
Polska może zawsze liczyć na pomoc swoich sojuszników.

NATO jest tu
dla nas

Popołudniami restauracje i kawiarnie w mazurskim Orzyszu szybko się wypełniają. Wśród nas siedzą mężczyźni i kobiety w mundurach wojsk NATO. Piją kawę, rozmawiają o jedzeniu, piłce nożnej i komarach. Niektórzy ze swobodą wymawiają polskie słowa, innym pomagamy złożyć zamówienie. Tak, jak oni pomagają nam - swoją służbą i obecnością, dzięki której nasz świat staje się lepiej spleciony, bardziej przyjazny i bezpieczny. Razem stanowimy część czegoś większego i ważniejszego. A kiedy miasto pustoszeje, wiemy, że na poligonie zaczęły się ćwiczenia.


75 lat temu utworzyliśmy sojusz i przysięgliśmy wspólnie przeciwstawiać się agresji, aby żyć w wolnych, bezpiecznych i demokratycznych społeczeństwach1. Przez dziesięciolecia świat wokół nas dramatycznie się zmieniał, pojawiały się nowe zagrożenia, a stare ewoluowały. Jednak my pozostajemy wierni swojej przysiędze i misji – aby skutecznie chronić nasze ojczyzny, w których mieszka dziś ponad 966 milionów ludzi. Razem pozostajemy silni, niezależni i bezpieczni. Razem, bo NATO to Polska i jej trzydziestu jeden sojuszników2.

Kamieniem węgielnym naszego sojuszu jest zdolność obrony zbiorowej, której skala ma dziś rozmiary niespotykane dotąd w historii

Wspólnie stanowimy połowę światowej potęgi gospodarczej i militarnej3. Łączymy najnowocześniejsze uzbrojenie z najlepiej wyszkolonymi siłami zbrojnymi, aby reagować na kryzysy i rozwiązywać konflikty. Współpracujemy, aby pokazać światu, że jesteśmy gotowi bronić naszego bezpieczeństwa i wspólnych wartości przy użyciu środków politycznych, a gdy trzeba – także wojskowych. Ponieważ zasada określona w Artykule 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest niezmienna - atak skierowany przeciwko jednemu z nas uznajemy za atak wymierzony w cały Sojusz.4


Brutalna i pełnoskalowa agresja na Ukrainę w 2022 roku próbowała rzucić wyzwanie naszej jedności i sile. W odpowiedzi aktywowaliśmy nasze plany obronne, wsparliśmy Ukrainę i utworzyliśmy osiem grup bojowych, które są dziś rozlokowane wzdłuż całej wschodniej flanki NATO, od Morza Bałtyckiego na północy po Morze Czarne na południu5. Do wcześniej istniejących grup bojowych w Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie, dołączyły cztery nowe wielonarodowe grupy bojowe w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Wysłaliśmy ponad 40 000 żołnierzy z krajów NATO6, aby pilnowali wschodniej granicy Sojuszu, a w tym roku jako członkowie NATO w Europie zainwestujemy łącznie 380 miliardów dolarów w nasze zdolności obronne7. Ten sojusz pozwala nam przygotować się na zdecydowaną, wspólną i skuteczną odpowiedź na każdy atak.

W tym roku mija 25 lat członkostwa Polski w najpotężniejszym sojuszu militarnym świata, a obecność sił sojuszniczych nad Wisłą jest dziś najliczniejsza w historii

Na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku uzgodniliśmy, że wielonarodową grupą batalionową w Polsce będą dowodzić Stany Zjednoczone, które dodatkowo stale wzmacniają liczebność swoich wojsk na mocy dwustronnych porozumień z Warszawą. Pierwsze jednostki sojusznicze NATO pojawiły się w Polsce rok później, a w ciągu następnych siedmiu lat ich całkowita liczba zwiększyła się do 10 000 żołnierzy8. Większość z nich to Amerykanie, ale są wśród nich też Brytyjczycy, Chorwaci, Rumuni i Niemcy. Można ich spotkać na pizzy w Rzeszowie, na toruńskiej starówce i na rynku w Poznaniu. Ćwiczą z polskimi żołnierzami na Pomorzu i Dolnym Śląsku. Pracują w jednostkach w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Orzyszu9. W razie czego, może być ich więcej - łącznie ponad 3 miliony żołnierzy - mężczyzn i kobiet - tworzy obronną tarczę NATO10.


Zagrożenia stojące przed naszym regionem są realne i znaczące, ale możemy im skutecznie przeciwdziałać wspólną, wielonarodową siłą i kolektywną determinacją. Tak jak robiliśmy to przez ostatnie 75 lat. Pamiętajmy tylko, że NATO to my – silni w sojuszu.

10 faktów o NATO

1

CZŁONKOWIE NATO

32. Tyle państw należy aktualnie do struktur NATO. Do sojuszu należą: Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
2

WSTĄPIENIE POLSKI DO NATO

Polska wraz z dwoma innymi państwami dołączyła do NATO w 1999 roku. W tym samym roku, do Traktatu Północnoatlantyckiego przystąpiły Czechy i Węgry.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
3

ZAŁOŻENIE NATO

Traktat Północnoatlantycki został ustanowiony i podpisany w 1949 roku. Pierwsze państwa, które przystąpiły do struktur NATO to: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Włochy.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
4

KONSENSUS W NATO

Wymagane jest 100% zgodności. „Decyzja NATO” musi wyrażać wspólną wolę wszystkich 32 państw członkowskich, ponieważ wszystkie decyzje są podejmowane w drodze konsensusu.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49178.htm
5

NAJMŁODSZY CZŁONEK

Szwecja jest najmłodszym członkiem NATO. Dołączyła do sojuszu w marcu 2024 roku.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html
6

DOŁĄCZENIE DO NATO

Aby przystąpić do Traktatu Północnoatlantyckiego, trzeba spełnić określone wymogi. Członkiem NATO może zostać każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady tego traktatu i wnosić wkład w bezpieczeństwo obszaru północnoatlantyckiego.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_52044.htm
7

ARTYKUŁ 5.

Artykuł 5. to kamień węgielny Sojuszu NATO. Dotyczy on kwestii obrony zbiorowej, ustalając, że atak na jednego członka Sojuszu jest traktowany jako atak na wszystkich członków. Zasada obrony zbiorowej jest zapisana w Artykule 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm?
8

ZASTOSOWANIE ARTYKUŁU 5.

Pierwsze, i dotychczas jedyne, powołanie się przez NATO na Artykuł 5. nastąpiło po atakach terrorystycznych z 11 września na Stany Zjednoczone.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_110496.htm?
9

POLITYKA OTWARTYCH DRZWI

„Polityka otwartych drzwi” NATO opiera się na artykule 10. traktatu założycielskiego. Każda decyzja o zaproszeniu państwa do przystąpienia do Sojuszu jest podejmowana przez Radę Północnoatlantycką na podstawie konsensusu pomiędzy wszystkimi członkami. Żadne państwo trzecie nie ma prawa głosu w takich rozważaniach.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/topics_49212.htm?
10

Cele NATO

NATO jest sojuszem politycznym i wojskowym, którego celem jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich, przy użyciu środków politycznych i wojskowych.

ŚRODKI POLITYCZNE — NATO promuje wartości demokratyczne i umożliwia państwom członkowskim konsultacje oraz współpracę w sprawach związanych z obronnością i bezpieczeństwem, w celu rozwiązywania problemów, budowania zaufania oraz zapobiegania konfliktom.

ŚRODKI WOJSKOWE — NATO dąży do pokojowego rozwiązywania sporów. W przypadku niepowodzenia starań dyplomatycznych, potencjał militarny Sojuszu umożliwia podjęcie operacji zarządzania kryzysowego. Zgodnie z klauzulą zbiorowej samoobrony zawartą w akcie założycielskim NATO — Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego — lub na mocy mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w sposób indywidualny lub przy współpracy z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi.

https://nato.int/nato-welcome/index_pl.html

Sprawdź swoją
wiedzę

Słowo “dezinformacja” pojawia się tak często w ostatnich latach, że pewnie sądzisz, że wiesz o niej wszystko. Uważasz, że fałszywe treści są banalne, łatwe do rozpoznania i na tyle oczywiste, że trzeba być niezwykle naiwnym, by się na nie nabrać.

Tyle, że często właśnie ta banalność i prostota są mechanizmem manipulacji. Co więcej, tego rodzaju manipulacja może być elementem działań hybrydowych, czyli mieszanki ataków cyfrowych i wojny informacyjnej będących wsparciem dla ataku zbrojnego. Ich celem jest wywołanie niepokoju, podważanie porządku prawnego i destabilizacja sojuszy militarnych, takich jak NATO. Dążą one do zaostrzenia podziałów społecznych i nasilenia postaw skrajnych.

Wojna w najgorszej, militarnej postaci nie musi pojawić się u naszych granic, by także na nas oddziaływała. Tym bardziej warto poznać dogłębniej, czym jest dezinformacja i jak działają stojący za nią tzw. „źli aktorzy”. Pamiętajmy, że nasza wiedza i świadomość zagrożeń stanowią najlepszą broń, jaką na co dzień możemy dysponować.