nato logounited states mission poland logo

Silni w sojuszu

Od 25 lat razem ćwiczymy, razem działamy, razem jesteśmy bezpieczni.
Polska może zawsze liczyć na pomoc swoich sojuszników.

NATO jest tu
dla nas

75 lat temu utworzyliśmy sojusz i przysięgliśmy wspólnie przeciwstawiać się agresji, aby żyć w wolnych, bezpiecznych i demokratycznych społeczeństwach. Przez dziesięciolecia świat wokół nas dramatycznie się zmieniał, pojawiały się nowe zagrożenia, a stare ewoluowały. Jednak my pozostajemy wierni swojej przysiędze i misji – aby skutecznie chronić nasze ojczyzny, w których mieszka dziś ponad 963 milionów ludzi. Razem pozostajemy silni, niezależni i bezpieczni. Razem, bo NATO to Polska i jej 31 sojuszników.

czytaj więcej

NATO: gwarancja
bezpieczeństwa
i dobrobytu Polski

Burzliwa historia i jej bolesne lekcje, dały Polakom wiele powodów, aby szukać bezpieczeństwa i sprzymierzeńców w najpotężniejszym sojuszu wojskowym demokratycznych narodów. Wstąpienie Polski do NATO było spełnieniem marzenia, które architekci pokojowej rewolucji Solidarności dzielili z milionami Polaków - marzenia o niezależnej ojczyźnie, powracającej do demokratycznej wspólnoty wartości.

czytaj więcej

Wszyscy potrzebujemy sojuszników

Dwudziesty wiek był stuleciem wojen, wielkich ideologii i tragicznych konfliktów, które zmieniły świat. Był też czasem niezwykłych osiągnięć naukowych, technologicznych i społecznych, które przyczyniły się do rozwoju i postępu ludzkości. Wkraczając w 21. wiek, mieliśmy nadzieję, że bolesne lekcje mamy już za sobą i najbliższe 100 lat będzie czasem globalnego pokoju, rosnącego dobrobytu i dialogu. W rzeczywistości, przez ostatnie 20 lat co rusz stawialiśmy czoło nowym wyzwaniom: terroryzmowi, kryzysom finansowym, migracyjnym i ekologicznym, pandemii, autorytarnym reżimom i rosnącym nierównościom.

czytaj więcej

Sprawdź swoją
wiedzę

Słowo “dezinformacja” pojawia się tak często w ostatnich latach, że pewnie sądzisz, że wiesz o niej wszystko. Uważasz, że fałszywe treści są banalne, łatwe do rozpoznania i na tyle oczywiste, że trzeba być niezwykle naiwnym, by się na nie nabrać.

Tyle, że często właśnie ta banalność i prostota są mechanizmem manipulacji. Co więcej, tego rodzaju manipulacja może być elementem działań hybrydowych, czyli mieszanki ataków cyfrowych i wojny informacyjnej będących wsparciem dla ataku zbrojnego. Ich celem jest wywołanie niepokoju, podważanie porządku prawnego i destabilizacja sojuszy militarnych, takich jak NATO. Dążą one do zaostrzenia podziałów społecznych i nasilenia postaw skrajnych.

Wojna w najgorszej, militarnej postaci nie musi pojawić się u naszych granic, by także na nas oddziaływała. Tym bardziej warto poznać dogłębniej, czym jest dezinformacja i jak działają stojący za nią tzw. „źli aktorzy”. Pamiętajmy, że nasza wiedza i świadomość zagrożeń stanowią najlepszą broń, jaką na co dzień możemy dysponować.